Szwedzkie badanie, które pokazuje jak ogromnie ważną rolę pełnią wspólnie kobieta, partner, plan porodu oraz położna. Odpowiednio przygotowany partner świetnie występuje w charakterze rzecznika i łącznika pomiędzy personelem a rodzącą. Wspiera, dba o komfort rodzącej i upewnia się, że wszystkie potrzeby kobiety są respektowane.

Autorzy badania zdają sobie sprawę, że sam fakt, iż kobieta rodzi w szpitalu umiejscawia ją w pozycji zależnego od personelu pacjenta. Współpraca położnej i partnera to klucz by przywrócić autonomię i decyzyjność rodzących na szpitalnych salach porodowych.

W Szwecji, chociaż porody prowadzą położne samodzielnie, to sam fakt, że odbywają się głównie w szpitalach sprawia, że kobiety tracą swoją decyzyjność a odsetek interwencji ( i tak jeden z najniższych wśród krajów rozwiniętych!) z roku na rok podnosi się. Autorzy badania zauważają, że odpowiednia partnerska współpraca partnera z położną pomaga wzmocnić podmiotowość kobiety i jej potrzeb na szpitalnej sali porodowej.

Źródło: link

Pełny link do pracy naukowej:

 https://bit.ly/2SOe68Q

 Jeśli chcesz skomentować, zapraszam do postu na moim fanpejdżu. Jeśli uważasz, że warto to zostaw tam lajka i udostępnij!